Przejdź do stopki

Międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach

Treść

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. 

 


Burmistrz Gminy Ciężkowice oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice zapraszają na II  Międzynarodowy Festiwal Wikliny w Ciężkowicach, nad którym patronat honorowy objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Piotr Gliński. Tegoroczna edycja Festiwalu zaplanowana jest w dniach 30.06.2022 r. – 3.07.2022 r., a poprzedzona zostanie warsztatami plecionkarskimi, na które już teraz serdecznie zapraszamy.

Finał I Międzynarodowego Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach w 2021 roku przyniósł niezwykłe rezultaty w postaci wielu odkryć historycznych i kulturowych oraz zawarcia nowych partnerstw. Pierwsze z odkryć dokonały się podczas konferencji poświęconej wikliniarstwu w Ciężkowicach. Zorganizowana wystawa pozostałości po tym rzemiośle w naszym regionie zgromadziła spory zbiór unikatowych pamiątek – wyrobów, z których najstarsze mają ponad 100 lat, a których wzornictwo, eksperci zgromadzeni podczas konferencji, uznali jako wskazujące na indywidualność stylu (kopiowanego w kraju i za granicą). To z kolei ma wskazywać, że dotychczasowo anonimowe wzory mają proweniencję ciężkowicką – co wzmacnia lokalną tożsamość i unikatowość tego rzemiosła. Cenne okazały się też nowe partnerstwa: szczególnie z Polskim Stowarzyszeniem Plecionkarzy oraz z Żywą Pracownią z Krakowa, których wiedza i doświadczenie okazały się dla organizatorów Festiwalu niezwykle cenne i pomocne w dalszej popularyzacji tego rzemiosła. Najważniejsze jednak okazały się rezultaty społeczne - przypomnienie i ożywienie tradycji plecionkarskich. Bardzo duże zainteresowanie edukacją w tym zakresie i wysoka frekwencja na warsztatach upoważnia do kontynuacji przyjętych założeń odtworzenia tego rzemiosła.

Niezmiernie miło jest nam również poinformować o dofinansowaniu jakie Centrum Kultury otrzymało na organizację Festiwalu. Wniosek pn.: Międzynarodowe spotkania plecionkarskie w Ciężkowicach, zgłoszony do programu Kultura ludowa i tradycyjna, zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 8 czerwca 2022 r., uzyskał dotację w wysokości 55 000,00 zł.

Serdecznie zapraszamy do udziału w II Międzynarodowym Festiwalu Wikliny w Ciężkowicach. Szczegóły oraz harmonogram wydarzeń przedstawimy już wkrótce na plakatach oraz w mediach społecznościowych.

 

149626