Przejdź do stopki

I Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ciężkowicach

Treść

W niedzielę  4 marca w Ciężkowicach w otoczeniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego odbył się bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ciężkowicki bieg został nazwany "Niezłomni - Niezwyciężeni - pamięci Danuty Siedzikówny ps. Inka". Patronat  honorowy nad wydarzeniem objęli: Instytut Pamięci Narodowej, Starosta Tarnowski Roman Łucarz i Burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz. Bieg został zorganizowany przez społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach, Centrum Kultury i Promocji Gminy w Ciężkowicach oraz firmę Kępa Sport.
Celem który przyświecał organizatorom, było przybliżenie nie tylko młodzieży ale i mieszkańcom Ciężkowic sylwetek tych bohaterów walki o suwerenność, którzy po 1944 roku w obliczu drugiej sowieckiej okupacji nie złożyli broni i bardzo często walczyli do ostatniej kuli, do pojmania przez sowieckich lub ich komunistycznych współpracowników. Przez kilkadziesiąt lat bohaterowie walk 1944-1963 byli wymazywani z narodowej pamięci. W ramach Tygodnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych  w dniach od 26 lutego do 6 marca w szkole u mistrza Paderewskiego odbyło się spotkanie z  Tadeuszem Płużańskim znaną osobistością walki o odkrywanie prawdy o latach po zakończeniu działań zbrojnych w 1945 w ramach II wojny światowej, publicystą, historykiem, prezesem Fundacji Łączka. Pracownik IPN oddział Kraków, Dariusz Gorajczyk przeprowadził zajęcia warsztatowe z młodzieżą poświęcone tematyce Żołnierzy Wyklętych w tym szczególnie sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. Inka. Następnie 54 uczniów rozwiązywało Krzyżówkę o Żołnierzach Wyklętych. Ważnym punktem obchodów była także akcja krwiodawcza szkolnego koła PCK HDK pod hasłem "Krew za krew", w której wzięło udział 27 osób. Kulminacyjnym momentem obchodów był bieg, w którym udział wzięło 191 uczestników dorosłych oraz około 50 dzieci w kategoriach biegowych dla najmłodszych.
O godzinie 11.00 ruszyły biegi dla dzieci i młodzieży. Najpierw odbył się bieg dla przedszkolaków. Następnie pobiegły dzieci z klas 1-3 i 4-6. Na końcu uczniowie klasy 7 oraz 2 i 3 klasy gimnazjum. O godzinie 12.15 ruszyli dorośli. To grupa 191 osób (wg listy startowej Kępa Sport)  na starcie gotowych do walki. Udział w  biegu był formą oddania czci Żołnierzom Wyklętym. Trasa była bardzo trudna z przewyższeniami o dystansie 8 km 600 metrów.
Bieg został rozegrany z podziałem na następujące kategorie wiekowe: (mężczyźni) M-1 16 – 29 lat, M-2 30 – 39 lat, M-3 40 – 49 lat, M-4 50 – 59 lat, M-5 60 lat  +, (kobiety) K-1 16 – 29 lat, K-2 30 – 39 lat K-3 40 – 49 lat, K-4 50 – 59 lat. Kolejno w poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Zieliński Radosław z Siedlisk, Bień Przemysław z Bistuszowej, Kułynycz Dariusz z Niepołomic, Rojek Grzegorz z Ropczyc, Dzikowski Józef z Tymowej. Wśród kobiet: Kulka Regina z Ropy, Słomska Beata z Burzyna, Wagner Lenka z Sędziszowej, Woźniak Lidia ze Skołyszyna.
Wszystkie tabele uczestników i wynik w poszczególnych kategoriach wiekowych można znaleźć pod adresem:  http://kepasport.pl/wp-content/uploads/2018/03/wyniki-ciezkowice.pdf.
I Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych  "Niezłomni - Niezwyciężeni - pamięci Danuty Siedzikówny ps. Inka" mógł się odbyć dzięki sponsorom tj. Staroście Tarnowskiemu, Burmistrzowi Ciężkowic oraz firmom: Zakłady Mechaniczne Tarnów, Rolmięs Ciężkowice, Omeganet Ciężkowice, API Steel Pławna, KOMBUD Ciężkowice, Delikatesy Centrum, FH Boti, Figo Ciężkowice, oraz wszystkim osobom prywatnym, które przyczyniły się do zorganizowania tego radosnego święta sportowo-patriotycznego. Dyrektor Józef Parys chciałby ponadto serdecznie podziękować: państwu Elżbiecie i Leszkowi Kępińskim oraz Jarosławowi Makowcowi, którzy podjęli się przygotowania sportowej oprawy, wszystkim zaangażowanym strażakom z OSP Ciężkowice i ościennych jednostek, policjantom  z Ciężkowic i Tarnowa, lekarzom, nauczycielom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego za pomoc w przededniu zawodów jak i podczas jego trwania. (B.K) 

394651