Przejdź do stopki

Wizyty studyjne w ramach projektu FIO

Treść

Realizacja projektu Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach pn. „Wielu ludzi, jedna historia” czyli młode pokolenie na tropie przodków, rozpoczęła się od wizyt studyjnych u 4 lokalnych rzemieślników i rękodzielników, którzy swoje życie podporządkowali pasji – pszczelarskiej, koronczarskiej, garncarskiej i tradycyjnego wypieku chleba.

W związku z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, uczestnicy projektu zostali podzieleni na 4 mniejsze grupy, co umożliwiło ich bezpieczny transport oraz przeprowadzenie pokazów warsztatowych zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Wyjazdy rozpoczęliśmy od wizyty w Bobowej – mieście słynącym z koronki klockowej. To tam, w pracowni „Koronkarnia”, uczestnicy mogli poznać sekrety tego jakże pięknego, ale i uczącego cierpliwości fachu. Ciekawym doświadczeniem było również zwiedzenie wystawy poświęconej koronce klockowej, dzięki której beneficjenci projektu zobaczyli, jak z pozoru takie same koronki, różnią się w zależności od kraju pochodzenia. Następne dni wycieczek to wizyty w Pszczelej Kuźni – miejscu, gdzie prócz tradycyjnej pasieki, budowy uli i nauki zasad obchodzenia się z pszczołami, uczestnicy mogli zobaczyć pełną zapachów pracownię i podjąć pierwsze próby pracy z prawdziwym pszczelim woskiem. No i ten miód! Było pysznie!

Kolejne dwa dni wycieczek to wyprawy do pracowni garncarskiej, gdzie dowoli i zupełnie legalnie można było się ubrudzić przy pracy z prawdziwą gliną garncarską. Odpowiednie klejenie, metody barwienia a przede wszystkim zasady suszenia i wypalania glinianych naczyń, to wiedza jaką udało się zdobyć podczas tej wizyty. A na koniec zostało gospodarstwo słynące z tradycyjnego wypieku chleba. Jak tam pachniało! A jak było pysznie. Nie dosyć, że nauczyliśmy się piec chleb na prawdziwym zakwasie, to każdy mógł zabrać swój bochenek chleba, aby poczęstować nim swoich bliskich. Zobaczyliśmy też prawdziwe żarna do mielenia zboża i napaliliśmy w ogromnym piecu chlebowym.

Podczas wyjazdów organizatorzy oraz uczestnicy dostosowywali się do wszystkich obowiązujących obostrzeń oraz zaleceń związanych z epidemią. Przed wejściem do autokaru mierzona była temperatura, dezynfekowane dłonie a każdy miał obowiązek założenia maseczki. Wszystkim uczestnikom wyjazdów zapewniony został podstawowy prowiant a w drodze powrotnej smaczny obiad.

Realizacja wyjazdów studyjnych to pierwsza część ogromu atrakcji przewidzianych w projekcie „Wielu ludzi, jedna historia” czyli młode pokolenie na tropie przodków. Wycieczki do rzemieślników pomogły uczestnikom projektu w podjęciu decyzji o tym, w których warsztatach chcieliby uczestniczyć w kolejnych dniach. Po wycieczkowym lipcu, wraz z pierwszymi dniami sierpnia startujemy ze stacjonarnymi warsztatami rękodzielniczymi.

A teraz zobaczcie jak było na wycieczkach!

 

„Wielu ludzi, jedna historia” czyli młode pokolenie na tropie przodków – to projekt realizowany przez Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach.

Projekt realizowany jest z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020, Priorytet 2 Aktywne społeczeństwo, Kierunek działania 1.Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020

379671